Sokol Hroznová Lhota - Sokol Lovčice 2:2 (1:1)

Branky: 31. Durna, 46. Falešník - 29. Alex, 65. Přikryl

V neděli se na perfektně připraveném trávníku na Zelničkách představilo poslední mužstvo tabulky - Sokol Lovčice. Počasí rovněž přálo fotbalu, neboť déšť ustal, bylo pod mrakem a teplota byla příjemná. Tedy vše na jedničku. Rovněž výkon domácího týmu se dal hodnotit velmi dobře, až na jeden atribut - tedy koncovku. Při pohledu na neuvěřitelné selhávání domácích forvardů v koncovce jsem si vzpomněl na autobiografii Roberta Reichla - elitního útočníka hokejové reprezentace, který ve své knize popisoval svoje působení v Calgary Flames, kde měl období, ve kterém by snad nedal gól ani do prázdné brány. Puky zvonily o tyčky, nebo chodily těsně vedle. Vše to bylo prý jen a pouze o jeho hlavě. A to byl zřejmě i problém domácích hráčů v souboji s Lovčicemi. Do šancí se totiž dostávali až s neuvěřitelnou lehkostí (nutno podotknout, že i s velkým přispěním špatně hrající obrany hostí), ovšem co vše dokázali neproměnit, nad tím zůstává zdravý rozum stát. Pojďme popořadě.

Domácí hráli svoji hru plnou pohybu, kombinace po zemi a nápaditých přihrávek do běhu. Díky nim se často rychlonozí útočníci objevovali tváří v tvář gólmanu Juráňovi. Ten v 5. minutě skokem vyrazil Falešníkovu střelu z levé strany, která směřovala pod břevno. Za minutu to zkoušel z první nártem Pravda, míč šel těsně nad. Tentýž hráč se v 11. minutě řítil zprava zcela sám na hostujícího gólmana, ten ale jeho střelu na bližší tyč reflexivně vyrazil nohou. Škoda, že si domácí rychlík nevšiml spoluhráče Falešníka, kterému mohl dávat před prázdnou bránu. Za dalších pět minut vysunul Schwarzbier právě Falešníka za obranu, ale jeho postup zleva skončil znovu na nohách hostujícího mága v bráně. Ve 26. předvedli domácí hráči moderní rychlou kontru, kdy se kombinací na jeden dotek dostali přes celé hřiště až před bránu soupeře, Slovák kolmicí vyslal Pravdu, ten tvrdou ranou znovu trefil pouze Juráně. Pravidlo nedáš - dostaneš se mohlo naplnit hned za dvě minuty. Hostům totiž náramně fungovala vepředu souhra hráčů s čísly 11 a 10, tedy Brazilce Alexe a jeho kolegy z útoku Přikryla. Jejich první akce ještě skončila Alexovou střelou do rukavic pozorného Stanislava. Nicméně za minutu už opravdu udeřilo. Po závaru ve vápně domácích se dostal na penaltovém puntíku k míči právě Alex a technickou ranou obstřelil domácího branaře, 0-1.

Hosté se z vedení radovali pouze dvě minuty. Po tlaku domácích hráčů přišel přesný centr Pravdy zprava, který přistál na hlavě zcela volného Durny, 1-1.

Ve 35. se řítil sám na Juráně Lukáš Lipčík a byl při střele na dlouhou nohou faulován dobíhajícím obráncem, sudí Weicz však penaltu nezapískal. Ve 38. se tlačil do vápna zleva domácí Josef Lipčík, jeho ostrou střelu vyrazil Juráň na druhou stranu k Pravdovi a jeho dorážku do prázdné brány zkrotil se štěstím na brankové čáře. Přitom stačilo míč poslat technicky kamkoliv do sítě... První půle skončila Durnovou šancí, který po přiťuknutí Slováka pálil z patnácti metrů těsně nad.

Do druhého poločasu měli domácí raketový start. Lukáš Lipčík poslal krásnou přihrávku obloukem přes obránce, Durna se probil zleva před gólmana, který mu na zemi míč vykopnul pouze k Falešníkovi, ten už rozvlnil síť, 2-1.

Ve 49. mohl Durna navýšit na rozdíl dvou branek, ale po rohovém kopu hlavičkoval koníčkem pouze do břevna. Za další minutu vyslal Lukáš Lipčík za obranu Podrazila, ten pálil křížem těsně vedle. V 55. zachytil rozehrávku hostí Slovák, předal Falešníkovi, ale jeho krásnou ránu na zadní tyč Juráň měl. Tito dva byli hlavními aktéry také další akce. Kanonýr Slovák se vřítil do zcela prázdného pokutového území, nicméně situaci neřešil způsobem sobě vlastním - tedy bombou na bránu - ale nečekaně přihrával pod sebe Falešníkovi. Ten toto řešení vůbec nečekal a svůj pohyb k bráně zastavil. Neúnavný Falešník pak v 65. minutě měl znovu na kopačce třetí gól domácích, ale jeho krásná bomba se zastavila o spoje tyče a břevna. Zahozených šancí domácí hořce litovali. V 65. přetlačil v souboji dvou jedenáctek Alex Schwazrbiera, poslal míč na malé vápno nehlídanému Přikrylovi, ten nezazmatkoval, střelu si zkušeně připravil a vyrovnal na 2-2.

Domácí obraně dělal svou rychlostí problémy rovněž Kyněra. Ten se v 68. prosmýkl kolem Suchého, ale jeho centr před prázdnou bránu odvrátil Schwarzbier na rohový kop. V 74. minutě byl opět v hlavní roli hlavní sudí, který vytáhl ven z vápna jasný penaltový zákrok na pronikajícího Falešníka. Domácí útočník se postavil k následnému přímému kopu, ale jeho technickou střelu Juráň robinzonádou vyrazil. Falešník si přímý volný kop ze zhruba stejné pozice zopakoval v 82. minutě po hraní rukou hostující obrany. Tentokrát to zkusil k druhé tyči, ale míč šel těsně vedle. Škoda, protože Juráň tentokráte na střelu vůbec nereagoval. V 84. minutě dokončili domácí smolnou zvonkohru. Petr Lipčík zpracoval dlouhý míč za obranu, dal pod sebe Janíčkovi a jeho bomba se zastavila o břevno. Kalich hořkosti vypili domácí do dna v nastaveném čase. Po rohovém kopu hostí přetlačil soupeře Petr Lipčík a najednou to bylo tři na jednoho. Přišla přihrávka na zcela volného Falešníka, který stál na značce pokutového kopu, míč mu šel krásně proti jeho silné levé noze, ale domácí forvard střelu zatočil špatným směrem a míč projel po zemi těsně vedle levé tyče. Zkamenělý Juráň se pouze ohlédl. Sudí poté ihned zápas ukončil a Falešník padl tváří do trávníku, kde pak setrval dlouhé minuty v němém úžasu nad tím, jak mohl a netrefil tři body. Tato zazděná tisíciprocentní loženka byla pouze dokreslením domácí střelecké nemohoucnosti. Jak řekl Robert Reichl - je to jen a pouze o hlavě - chtělo by to tedy jít do zápasu s čistou hlavou a příliš si ji nelámat se zakončením. Vždyž brána - ta fotbalová - je tak velká.. Závěrem mi dovolte ještě jednu vzpomínku na autobiografii Roberta Reichla. Vzpomínal v ní, jak ternér Augusta téměř neuměl trénovat, pouze se vezl "na vlně" zlaté generace. Po jednom time-outu, při němž Augusta nevěděl co říct, a tak ho celý odřídili sami hráči, ještě na ně cestou na led alespoň křikl: "Hoši a nezapomeňte dávat bomby k tyčkám!". Snad by si z této rady mohli něco vzít také fotbalisté Hroznové Lhoty pro příští zápasy...

Výkon domácícho týmu byl skvělý (a to znovu chyběl nedoléčený špílmachr Ondřej Bíla!), jenom ta koncovka!

Stanislav - Swcharzbier (c), Smištík, Lipčík P., Lipčík J. - Podrazil (63. Suchý), Lipčík L., Durna, Pravda - Falešník, Slovák (67. Janíček)